Beginnen met mennen: kies de wedstrijdvorm die bij uw span past
Door de SportHorses.nl redactie
Wie met een paard of pony wil gaan mennen, hoeft niet meteen een samengestelde menwedstrijd te rijden. Kies eerst bewust tussen dressuur, vaardigheid, minimarathon of een laagdrempelige Impulsrubriek. Zo stemt u de eerste wedstrijdstap af op de ervaring van menner, groom en span, en zoekt u daarna de voorwaarden voor inschrijving op. De KNHS noemt dressuur, vaardigheid, minimarathon en combinaties daarvan als wedstrijdvormen; voor Impuls is er een afzonderlijke KNHS-toelichting.
Welke wedstrijdvormen zijn er binnen het mennen?
De eerste keuze is niet de klasse, maar het onderdeel waarin u wilt starten. Bij mennen kan een combinatie uitkomen in dressuur, vaardigheid, minimarathon of een combinatie daarvan. De KNHS-pagina over mennen noemt daarnaast mendurance als combinatie met endurance. Dat brede aanbod is praktisch: een span dat nog routine moet opbouwen in het rustig en precies rijden, hoeft niet dezelfde eerste stap te zetten als een span dat al vertrouwd is met hindernissen.
Dressuur legt de nadruk op de uitvoering van een proef. Vaardigheid vraagt om nauwkeurig manoeuvreren door een parcours. De minimarathon is een afzonderlijke wedstrijdvorm die de KNHS naast die twee onderdelen noemt. Kijk daarom niet alleen naar wat spectaculair lijkt, maar vooral naar wat u thuis al gecontroleerd kunt oefenen: stilstaan, wendingen, tempo-overgangen, lijnen rijden en samenwerken op de wagen.
Een eenvoudige voorbereiding is om vóór het inschrijven drie vragen te beantwoorden:
- rijdt het span ontspannen in een nieuwe omgeving en kan het veilig worden voorgebracht en aangespannen;
- weet iedere aanwezige wat zijn of haar taak is, ook wanneer er iets onverwachts gebeurt;
- past het gekozen onderdeel bij wat paard of pony lichamelijk en mentaal al beheerst?
Dit zijn geen toelatingseisen, maar bruikbare beslismomenten. Twijfelt u over de basis, kies dan een vorm waarin u de organisatie, het terrein en de wedstrijdroutine leert kennen zonder het programma onnodig groot te maken.
Wat houdt samengesteld mennen precies in?
Een samengestelde menwedstrijd, vaak afgekort tot SWM, bundelt drie proeven: dressuur, marathon en vaardigheid. De KNHS beschrijft de marathon als een onderdeel met drie trajecten, waaronder een hindernistraject. SWM is ingedeeld in de klassen L, M en Z. Het is dus een andere keuze dan één losse proef rijden: u bereidt paard, menner en hulpmensen op meerdere onderdelen voor.
Voor een koper van een ervaren menpaard of -pony is dat onderscheid ook relevant. Vraag niet alleen of het dier „wedstrijdgelopen” heeft, maar naar welk onderdeel, op welk niveau en met welk type aanspanning. Een dier met ervaring in dressuur of vaardigheid is niet automatisch een passend eerste SWM-paard. Omgekeerd zegt ervaring in een marathon nog niet alles over de rust en precisie die u in een dressuurproef zoekt. Laat proefrijden en begeleiding aansluiten bij uw eigen plannen, niet bij een algemeen etiket.
Bij een SWM vermeldt de KNHS-informatie inschrijving via Mijn KNHS en een formulier met extra informatie voor de wedstrijdorganisatie. De pagina verwijst naar standen voor seizoen 2026-2027 en naar een wedstrijdkalender voor 2026. Controleer vóór u transport, groom en materiaal vastlegt altijd het actuele vraagprogramma en de aanvullende deelnemersinformatie van de organisatie. Zo voorkomt u dat de praktische voorbereiding pas op de wedstrijddag begint.
Wanneer kiest u voor Impuls of voor de klasse B?
Een Impulswedstrijd is volgens de KNHS een wedstrijd onder B-niveau, ook BB genoemd. Het is geen promotieklasse en er zijn geen winstpunten te behalen. Er wordt meestal wel een klassement opgemaakt; wat voor uw rubriek geldt, staat in het vraagprogramma. Dezelfde KNHS-pagina vermeldt dat voor BB/Impulsrubrieken dezelfde reglementaire bepalingen gelden als voor de klasse B.
Dat maakt Impuls niet vrijblijvend, maar wel geschikt als u ervaring wilt opdoen met de omgeving van een wedstrijd. Controleer vooraf altijd wat de organisator aanbiedt en welke rubriek bij uw span past. Op de geraadpleegde, ongedateerde KNHS-pagina over Impuls staat dat voor inschrijving via Mijn KNHS een BB/Impuls-startpas nodig is en dat KNHS-leden die daar gratis kunnen aanvragen. De pagina zegt ook dat deelnemers die op basis van hun persoonlijke stand niet meer in B mogen uitkomen, niet in BB mogen starten. Verifieer deze voorwaarden vóór uw inschrijving bij de actuele KNHS-informatie.
Voor KNHS-wedstrijden vanaf B-niveau vermeldt een geraadpleegde, ongedateerde KNHS-helpdeskpagina een verenigingslidmaatschap of manegelidmaatschap bij een menafdeling, gevolgd door de aanvraag van een startpas of menlicentie. Diezelfde pagina stelt dat een individueel lidmaatschap kan volstaan voor Impuls-, BB- of Bixie-wedstrijden omdat daarvoor geen startpas of licentie nodig is. Let op het onderscheid met de aparte BB/Impuls-startpas voor inschrijving via Mijn KNHS en vraag de KNHS of organisator naar de actuele voorwaarden voor uw persoonlijke situatie.
Hoe maakt u een verstandige eerste wedstrijdplanning?
Begin met het wedstrijddoel, niet met de kalender. Wilt u vooral een rustige eerste proef rijden, kies dan een enkel onderdeel. Wilt u later SWM rijden, bouw dan thuis en op oefendagen per onderdeel routine op. Leg vervolgens vast wie mee gaat als groom, hoe u laadt en aanspant, welk materiaal mee moet en hoeveel tijd u op het terrein wilt hebben. Een vaste checklist helpt meer dan een last-minute aanpassing aan de wagen.
Maak ook een nuchtere selectie van een wedstrijd. Bekijk de rubrieken, het vraagprogramma en de inschrijfwijze, en bespreek uw plan met een instructeur die uw span kent. De KNHS verwijst vanaf de disciplinepagina naar de wedstrijdkalender, reglementen, proeven en startlicentie. Dat zijn logische plekken om de voorwaarden van uw beoogde start te controleren. Wie daarnaast al ervaring heeft met een reguliere KNHS-start, herkent misschien de administratieve voorbereiding uit ons artikel over startpas en wedstrijdvoorbereiding.
Veelgestelde vragen
Kan ik alleen dressuur of vaardigheid rijden? Ja. De KNHS noemt dressuur en vaardigheid als afzonderlijke wedstrijdvormen binnen het mennen, naast minimarathon en combinaties daarvan. Bekijk het overzicht.
Uit welke onderdelen bestaat SWM? Uit dressuur, marathon en vaardigheid. De KNHS-uitleg over SWM beschrijft deze drie proeven.
Hoe controleer ik wat voor mijn start nodig is? Raadpleeg het vraagprogramma en controleer actuele voorwaarden bij de KNHS en de organisator. De geraadpleegde KNHS-helpdeskpagina beschrijft lidmaatschap en startpas voor wedstrijdmennen vanaf B-niveau, maar draagt geen zichtbare datum.
De beste eerste menwedstrijd is uiteindelijk de start waarop uw span veilig, voorbereid en met overzicht kan functioneren. Kies het onderdeel dat daarbij past; ambitie kan daarna altijd groeien.